خداحافظی سرخ

شروع معاملات روز جاری در حالی رقم خورد که خدافظی دهقان رییس سازمان بورس در بازار دست به دست در حال چرخش بود که می توان گفت خدافظی سرخی را برای بازار سهام در روز سه شنبه رقم زد.

واقعا چرا همچنان ریزش در بازار بورس تهران ادامه دارد؟ با آنکه همه فعالان بازار سهام به قیمت های جذاب این روز های نمادها یقین دارند اما نکته مهم در این روزهای بازار بورس تهران نبود نقدینگی یا هم رکود حاکم در بازار است که تمایلی برای خرید جدید یا ورود پول جدید رقم نمیزند. دلیل این منفی ها را واقعا کسی نمی داند. از تورم افسار گسیخته ای که روز به روز موجب گرانی شده است بگوییم یا از رکود حاکم شده در بازار های مالی و موازی...

در مجموع می توان گفت روز سیاهی برای بازار سهام رقم خورد. حال بازار خوش نیست، فکری باید کرد...

در واقع فروش اوراق و رونق بازار، دو مفهومی هستند که در کنار هم نمی‌گنجند؛ بنابراین تا زمانی که فروش اوراق ادامه دارد طبیعی است که شاهد رشد بازار نباشیم. نکته مهم این است که در کلیت بازار اوضاع بسیار بدی حاکم است، اما شاخص کل بورس وضعیت خوبی دارد ‌و همین مسئله آزاردهنده است، البته می‌توان با مهندسی شاخص و بهینه‌یابی کاری به شاخص کل جهت درستی داد. از طرف دیگر، علی‌رغم عملکرد فوق‌العاده خوب شرکت‌ها، فروش خوبی نداشتند و قیمت سهام آن‌ها افت چشمگیری داشته و تمایل به رشد ندارند. لازم به ذکر است؛ این کسری بودجه به دولت آقای رئیسی ارث رسیده است و باید از همین راه این کسری را تامین کنند و چاره‌ای ندارند. اگر قرار باشد از طریق فروش اوراق کسری بودجه را تامین نکنند، باید از طریق عملکرد اقتصادی و پرداخت فروش کالا و خدمات به کشورهای دیکر تامین شود؛ در نتیجه اگر فروش نفت و درآمد صادرات محدود باشد به دلیل ریسک‌های سیاسی، راهی جز فروش اوراق نداریم.

بررسی شاخص کل 

افت ۳۸هزار و ۷۷۲واحدی (۲.۷درصد)  آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۱۸هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۲.۹درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به پنج هزار و ۲۰۰میلیارد تومان رسید. همراه با ریزش بیش از 38 هزار واحدی شاخص کل، 1200 میلیارد تومان تغییر مالکیت از حقیقی ها به حقوقی ها صورت گرفت. ارزش معاملات خرد حدود 5460 میلیارد تومان به ثبت رسید که رشد 25 درصدی نسبت به روز قبل دارد.

اگر بخواهیم از عملکرد شرکت ها بگوییم، عملکرد اغلب سود و زیان شرکت‌های بورسی همان طور که در انتشار گزارش‌های سه ماهه شاهد بودیم نسبت به دوره مشابه در سال قبل بهتر بهتر بوده ؛ اما بازار به دلیل افزایش قیمتی که در سال 99 داشت، در مدار اصلاحی در سال‌جاری قرار دارد و همچنان در حال دنبال شدن است. بازار سهام روزهای فرستایشی را در حال گذراندن است.

گزارش بورس کالا 

5000 تن شمش بلوم کچاد با قیمت 124751 ریال عرضه و 2000 تن آن تا قیمت 128888 ریال رقابت شد که 3.3 درصد بالاتر از قیمت پایه است. در جریان معاملات امروز، 5000 تن شمش بلوم کچاد با قیمت 128768 ریال مچ شد.

7000 تن شمش بلوم فخاس با قیمت 128511 ریال عرضه و 4000 تن آن تا قیمت 129599 ریال رقابت شد که 1 درصد بالاتر از قیمت پایه است. در جریان معاملات امروز، 7000 تن شمش بلوم فخاس با قیمت 129670 ریال مچ شد.

10000 تن شمش بلوم فولاد سیرجان ایرانیان با قیمت 126899 ریال عرضه و 2000 تن آن تا قیمت 129979 ریال رقابت شد که 2.4 درصد بالاتر از قیمت پایه است. در جریان معاملات امروز، 10000 تن شمش بلوم فولاد سیرجان ایرانیان با قیمت 129394 ریال مچ شد.

40000 تن شمش بلوم فخوز با قیمت 132468 ریال عرضه و 5000 تن معامله با همان قیمت پایه صورت گرفت.

تقاضایی برای عرضه‌های ارفع، فجهان و کاوه ثبت نشده بود.

 

جمله طلایی روز 

تو فقط رویاهاتو دنبال کن
مسیرش برات باز میشه!

کارشناس بازار: الناز جمالی 

برای خواندن مصاحبه با کارشناسان روی گفتگو و مصاحبه کلیلک کنید.

گزارشات روزانه‌ی بازار سرمایه در گزارش روز بخوانید.

بایدها و نبایدهای سرمایه‌گذاری چیست؟ آموزش بورس را در مقالات آموزشی بخوانید

منبع خبر: پاداش سرمایه